DÂRÜZZİYAFE ve TÜRK MUTFAĞI

 Tabiilik, damak zevki ve şifa, Türk mutfağının belli başlı özelliklerini teşkil eder. Türkler, uzun asırlar boyunca edindikleri tecrübelerden dolayı, sofralarını donatan yemeklerin; faydalı, lezzetli ve enerji verici özellikler taşımasına dikkat etmişlerdir. Gerçekten de, herhangi bir gıda maddesinin özellikleri bozulmadan nasıl pişirileceği, nasıl daha lezzetli hale getirileceği ve bazı gıdaların nasıl daha uzun ömürlü olabileceği gibi konularda çok büyük maharetler kazanmışlardır.
Öyle ki, hangi etten hangi yemeğin yapılacağı, hangi şerbetin hangi yemekle sunulacağına kadar çok ince bir zevkle, yemeği ve sofrayı bir sanat haline getirmişlerdir. İşte Dârüzziyafe, bu zevk ve böylesine zengin bir mirasın varisi olmanın şevkiyle var olmaktadır.
Bizler, tarihi mutfağımızla, yaşamakta olan Anadolu mutfağını bütünleştirerek, gerek kendi insanımıza
gerekse yurdumuza gelen misafirlerimize, zengin türk sofrasının nadide lezzetlerini muhteşem bir Türk mekanında tattırmayı arzuluyoruz. Atalarımızı dinç, sıhhatli ve pürneşe kılan yemek çeşitlerinden konuklarımızı nasipdar etme gayreti içerisindeyiz. Bu gayret ve çaba ile eşsiz mutfağımızın, sayısı binlerle ifade edilen yemeklerinin en seçkin örneklerini hazırlamakta ve yağ miktarlarından, pişirme usullerine kadar her hususta aslına uygun olarak sunmaktayız.
Dârüzziyafe’de yemeğinizi gönüllere huzur veren musikimiz eşliğinde yiyebilir, onlarca çeşitteki şerbetlerimizi ve tatlılarımızı deneyebilir, kaybolmaya yüz tutmuş mutfağımızın yaşatıldığı nezih bir ortamda, hoşça vakit geçirebilirsiniz.
Tüm tatların sunileştiği günümüzde,  sizleri mutfak kültürümüzün tüm inceliklerini yaşamaya ve Dârüzziyafe’nin özüne has yemeklerini tatmaya davet ediyoruz.

Buyurun efendim...

              >İSTANBUL            >İLETİŞİM >BASINDA DÂRÜZZİYAFE  
        Dârüzziyafe Tarihi   Dârüzziyafe Mutfağı  Yemek Listesi  Dârüzziyafe Servis  Konuklarımız  Fotoğraf Galerisi 
Dârüzziyafe English
Dârüzziyafe
Siyaset tarihimizin muhteşem sultanı Kanuni Sultan Süleyman
  Han’ın, sanat tarihimizin büyük mimarı Sinan Ağa’ya           devamı
Tarihin her köşesine sindiği hatta bizzat kendisi tarih olan
  Dârüzziyafe’de, Türk mutfağının nadide lezzetlerini,           devamı
Değerli misafirlerimiz, Dârüzziyafe izlenimlerini, duygu ve düşüncelerini  yazdılar.(İsimler, misafirlerimizin geliş tarihlerine ve imzalarına göre sıralanmıştır.)                                 devamı
Dârüzziyafe Mutfağı
 
   Osmanlı Mimarisinin en  görkemli  yapılarından olan  Süleymaniye  Külliyesi içinde  bulunan  Dârüzziyafe Türk  Mutfağı...                    devamı
Yemek Listesi
 Çorbalar liste
 Salatalar ve Turşular liste
 Börekler liste
 Zeytinyağlılar liste
 Yöresel Yemekler liste
 Sebze Yemekleri liste
 Pilavlar Makarnalar liste
 Et Yemekleri liste
 Tatlılar liste
 Kompostolar liste
 İçecekler liste


Dârüzziyafe'de Ramazan
Süleymaniye'nin gölgesinde bir başkadır Ramazan
 Ramazan için onbir ayın sultanı denmiş. Yalnızca onbir ayın değil gönüllerin de sultanı o, çünkü...                  devamı

 Türk Mutfak Vakfı

"Dârüzziyafe, Türk Mutfak  Kültürünü Araştırma,  Geliştirme  ve Yaşatma Vakfı üyesidir."

 
Dârüzziyafe | Yemek Listesi | Site Haritası | İletişim